Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/03/31

Dieta Paleo - powrót do żywieniowej przeszłości

dekoracja

Niejaki dr Loren Cordain jest twórcą i propagatorem dość rewolucyjnej i kontrowersyjnej diety zwanej Paleo. Liczne publikacje między innymi na łamach Wall Street Journal i The New York Times dały dr. Cordain'owi spora ilość zwolenników i niebywałą popularność. Pan doktor jest powszechnie uznawanym za jednego z czołowych światowych ekspertów w temacie naturalnej ludzkiej diety naszych przodków z epoki kamienia. Jest też autorem ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych, a jego badania nad korzyściami zdrowotnymi „Stone Age” diety dla współczesnych ludzi, pojawiły się w najlepszych czasopismach naukowych na świecie, w tym w American Journal of Clinical Nutrition , The British Journal of  Nutrition, a European Journal of Clinical Nutrition . Jest także członkiem Rady Doradczej Paleo Magazine pierwszego i jedynego magazynu poświęconego zdrowemu życiu i żywieniu w oparciu o naturalne predyspozycje człowieka.

Na czym polega dieta Paleo i jakie są jej założenia.
Dieta ta opiera się przede wszystkim na zasadach i składnikach diety naszych przodków z okresu paleolitu i późniejszych. Według propagatorów tej diety, jej fenomen polega na tym iż dostarcza ona wystarczające ilości substancji potrzebnych do doskonałego funkcjonowania organizmu człowieka wprost z łatwo dostępnych w środowisku zamieszkania, nisko przetworzonych składników.
Człowiek Paleolitu wykazywał się dużą siłą,( ponadprzeciętną na dzisiejsze czasy) odpornością na choroby, sprawnością i dużą bystrością. Dożywał tez znacznie sędziwszego wieku niż inne stworzenia mimo wielu zagrożeń takich samych dla wszystkich. Te cechy stanowiły o tym, że z jakiś przyczyn rozwijał się lepiej od innych stworzeń tego okresu i stał się drapieżnikiem doskonałym. Czy miało to bezpośredni związek z jego dietą? Naukowcy uważają że tak i to związek nie mały, bo nawet bezpośredni. Mnie osobiście dieta Paleo zainteresowała z powodu obecności w niej na niemal czołowym miejscu mięsa.
Ileż to słychać krzyku i lamentowania na temat szkodliwości tłuszczu i mięsa a jeszcze gorsze jest mięso pieczone czy np. wędzone ! O zgrozo jakie to szkodliwe ! Rakotwórcze ! Niebezpieczne ! Według badań dr. Cordain i ludzi zrzeszonych wokół projektu diety Paleo jest dokładnie odwrotnie. To właśnie mięso jest dla człowieka naturalnym i najlepszym źródłem białka dla organizmu drapieżcy jakim jest człowiek. To właśnie tłuszcz zwierzęcy jest dla człowieka dużo bardziej wartościowy od tłuszczu roślinnego bo nie utlenia się tak szybko a nasz organizm ma specjalny enzym do jego rozkładania.
Ale zawsze jest jakieś ale i zawsze jest jakiś kruczek. Aby dieta Paleo była dla nas naprawdę zdrowa, powinniśmy niektóre rzeczy wykluczyć a niektóre włączyć na stałe do swojego jadłospisu. Nie będę odbierał chleba portalom żywieniowym i nie będę opisywał kompletnej tabeli i składników. To musicie wyGooglować sami. Rozpiszę się natomiast na temat mięsa w tej diecie. Mianowicie dieta Paleo stawia na mięso wysokiej jakości i dobrego pochodzenia. Wyroby z tego mięsa winny być jak najmniej przetworzone a jeśli już to za pomocą metod najprostszych. A więc takich jakie miał dostępne człowiek Paleolitu. Zatem najodpowiedniejsze będzie mięso pieczone i wędzone lub po prostu ugotowane bez żadnych sztucznych dodatków. Można by rzec że przyrządzone tradycyjnie. Najwartościowsza jest dziczyzna ale z tytułu jej wysokiej ceny i słabej dostępności możemy się zadowolić dobrą wieprzowiną i wołowiną. Drób natomiast musi być naprawdę mocno selekcjonowany i pochodzić z hodowli gdzie ptaki maja wybieg i w miarę zróżnicowana paszę.
Co takie mięso da naszemu organizmowi ?
Tak jak wspomniałem już wcześniej, zyskamy naprawdę dobre dla naszego organizmu białko.
Przyswoimy odpowiednią ilość żelaza ( nota bene łatwiej je przyswoimy niż z tabletki), nasz mózg dostanie odpowiednie pożywienie aby móc zacząć pracować na ciupkę wyższych obrotach niż normalnie. Nasz organizm przestawi się na przetwarzanie tłuszczu na energię co za skutkuje spadkiem tkanki tłuszczowej a wzrostem tkanki mięśniowej. W połączeniu ze spożyciem sporej ilości owoców i warzyw bez dodatku cukru, uzyskamy cocktail dla organizmu w 100% do wykorzystania dla poprawy jego sprawności i kondycji.
Już widzę miny co niektórych czytających ten tekst. Jak to ? Mięso zdrowe ? A no tak to ! Zdrowe bo naturalne dla naszego organizmu. Gdyby Krem czekoladowy znanej marki był dostępny w naturze, też pewnie był by zdrowy. Ale póki co zawiera w 3/4 utwardzony olej palmowy i nikomu nie przeszkadza że reklamuje się go jako idealny dla dzieci. Więc proszę się nie oburzać tylko zaakceptować fakt iż dziecko z kiełbasą swojską w reku lub dobrym kabanoskiem czy jabłkiem to widok dużo lepszy niż z czekoladowym kremem na kromce chleba z mrożonego pieczywa. Tymczasem to już wszystko na dziś o diecie Paleo do której na pewno niedługo wrócę i napiszę więcej. Mam nadzieje ze zasiałem w Was ziarnko ciekawości i choć trochę obaliłem mity na temat niezdrowego mięsa.

Dieta Paleo - powrót do żywieniowej przeszłości

dekoracja