Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/03/21

Historia Białej Kiełbasy

dekoracja

Święta już niedługo, a wraz ze świątecznym czasem odżywają w nas świąteczne tradycje i zwyczaje. Jednym z ulubionych przepisów świątecznych jest Żurek z Białą kiełbasą. Zadałem sobie zatem trochę trudu aby dowiedzieć się skąd w polskiej tradycji Biała Kiełbasa. Otóż Biała Kiełbasa nie jest polskim wynalazkiem bo została do nas przywieziona z Niemiec. Najczęściej powtarzana na ten temat historia mówi o niejakim Seppa Moser 'ze karczmarzu, który to miał z powodu braku jelit baranich zastosować jelita wieprzowe. Miał on jednak obawy czy przy pieczeniu jelita te nie popękają i postanowił kiełbasę zaparzyć wrzątkiem. Uzyskane danie tak bardzo posmakowało jego gościom że włączył je na stałe do menu. Rzecz miała mieć miejsce około roku 1857. Po przywiezieniu pomysłowego przepisu do niekwestionowanego lidera w produkcji kiełbasy jakim jest i była Polska, recepturę od razu zmieniono na modłę i smak polski. Wersja nasza, krajowa dość mocno rożni się od pierwowzoru niemieckiego i przez większość podróżników uważana jest za znacznie smaczniejszą i zdecydowaną w smaku. Białą kiełbasę Polacy doprowadzili do perfekcji a mnogość przepisów i receptur na ten specjał jest wręcz niebywale duża. „Białą” najczęściej spożywamy do żurku, zalewajki lub pieczoną. Sprzedaje się ja jako parzoną , surową i gotowaną. Oczywiście jej spożycie znacznie wzrasta w okresie Wielkanocnym kiedy to gości na prawie każdym stole a co odważniejsi próbują ją zrobić samodzielnie.
Białe kiełbasy można też spokojnie podzielić ze względu na ich właściwości, smak lub formę.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka kiełbas białych. Pierwszą z nich jest kiełbasa biała domowa. Jej receptura i smak to kwintesencja wyrobu domowego. Nie zawiera żadnych konserwantów i dodatków funkcyjnych a przyprawy są bardzo proste i wyraziste. Dominuje w niej czosnek, pieprz i sól. Druga z nich to kiełbasa Żurkowa. Jak sama nazwa mówi doskonale sprawdza się w Żurku, a to z tytułu jej konsystencji i zwartości. Odpowiednio dobrane mięso i jego proporcje , wraz z metoda wstępnej obróbki, powodują że „Żurkowa” nie rozpada się w zupie , powoli oddając swój charakterystyczny smak.
Od tego roku wprowadzimy także do oferty na okres Wielkiejnocy kiełbasę białą surową. Produkt ten jest doskonale przygotowany do dalszej obróbki według swojej metody i przepisu. Można ją piec, parzyć czy gotować a nawet smażyć i wędzić. Taka kiełbasa da nam na pewno dużo satysfakcji a na pewno stanowić będzie źródło inspiracji kulinarnych co ambitniejszych fanów domowego gotowania.

Historia Białej Kiełbasy

dekoracja