Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/03/14

Jak przechowywać wedlinę

dekoracja

Nie raz ani nie dwa pewnie zastanawiałaś się dlaczego wędlina w lodówce staje się sucha lub obślizła a po kilku dniach nie nadaje się do zjedzenia. Co się dzieje i jak temu zapobiec ?
Pierwszą sprawą jest to że wędliny możemy podzielić na te które są długo trwałe i te mniej trwałe. Do wędlin długotrwałych można zaliczyć wszystkie obsuszane kiełbasy oraz szynki długo -dojrzewające. Troszeczkę mniej trwałe są wędliny wędzone , ale przy dobrym przechowywaniu mogą wytrzymać w dobrej kondycji nawet i dwa tygodnie, ba – nawet mogą zyskać na smaku. Najmniej trwałe są wędliny parzone, gotowane i surowe. Przechowywanie tych ostatnich jest najbardziej kłopotliwe i wymaga pewnego wysiłku i specjalnych warunków.
Zatem zacznijmy od wędlin wędzonych. Ten typ wędliny dość szybko obsycha w nowoczesnych lodówkach z funkcją „no frost” i cyrkulacja powietrza. Najprostszym sposobem przechowywania wędliny wędzonej jest jej zawinięcie w pergamin. Papier ma tą właściwość że nie pozwala wysuszyć nadmiernie wędliny ale także nie powoduje jej zaparzenia . Dobrym sposobem jest też przechowywanie w specjalnych pojemnikach plastikowych z przewietrzaniem lub membraną w wieku. Bardzo podobnie przechowujemy wędliny dojrzewające ale nie wszystkie wymagają lodówki. Warto spojrzeć wtedy na etykietę i sprawdzić temperaturę przechowywania. Dobrym przykładem są kabanosy Janosiki które w opakowaniu firmowym możemy przechowywać w temperaturze pokojowej. Najtrudniejsze do przechowywania są wędliny surowe i parzone. Tak aby były jak najdłuzej swierze i pachnące musimy traktować je w przechowywaniu dokładnie tak jak mięso. Czyli temperatura winna być w granicach 5-7st. C i koniecznie w pojemniku zapobiegajacym przenikanie zapachów. Produkty surowe bardzo łatwo chłoną obce zapachy a i same mają swój dość silny aromat który w wyższej temperaturze uwalnia się szybciej i intensywniej. Pamiętajmy by np. kiełbasę surową spożyć w terminie podanym na etykiecie. Najczęściej termin ten to góra 8 dni. Jeśli zaś kupujemy wędliny na wagę warto pamiętać o tym aby spytać sprzedawcę o termin przydatności do spożycia. Ja ze swojej strony polecam kupować tyle ile możemy zjeść, częściej odwiedzać stoiska wędliniarskie i urozmaicać sobie menu różnymi rodzajami wędliny.

 

Jak przechowywać wedlinę

dekoracja