Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/01/01

Kiełbasa - Dobro Narodowe Polaków

dekoracja

 

 

Czym jest i skąd się wzięła ? Baczne od etymologi słowa kiełbasa, która to jest dość niejasna i mało precyzyjna. Idąc za słownikiem etymologicznym " 
Od XV w.; ogsłow. (por. czes. klubasa ‘biała kiełbasa, sucha kiełbasa’, ros. kolbasa ‘kiełbasa’, sch. kobâsa ‘ts.’, słoweń. klobâsa ‘kiełbasa, pręga’ – bardzo niejednolite formy w językach słow.) – przypuszczalne prapostacie to: *klbasa,*kolbasa; etymologia niepewna."
Tyle na ten temat internet. Ja natomiast szukając jakiś śladów pradawnych, wyszedłem od powiedzenia "coś na ząb" które to jest popularne nie tylko w Polsce ale i u naszych słowiańskich sąsiadów. "Coś na ząb" to nie wiele ale już coś na Kieł ,- może oznaczać dużo więcej. Zaś sam człon "basa" tez nie jest bez konotacji z ilością. Bas to głos niski, gruby. Bas to instrument zazwyczaj całkiem nie mały wyróżniający się dość soczysta i konkretną barwą dźwięku. Śpiewa się też w górach "Pół basa przyniesie" co oznacza pół litra okowity. Cały Bas to oczywiście litr ( dużo to i starczy na powalenie nie jednego chłopa) Zatem Kieł Basa to spory kawał miecha i to dość konkretnego. Patrząc też na nazwę pradawną przyrządu do nadziewania kiełbas, a mianowicie" Kiełbodziej" wiemy że nadziewano to na jakiś kieł. Znaczy konotacja z kłem jak najbardziej prawidłowa." Tak czy siak" kiełbasa i pół basa to bardzo dobrze zapowiadająca się impreza.
  Idąc dalej, już o smaku. Opisać go po prostu nie sposób w kilku zdaniach i można by przytaczać wielu pisarzy, kucharzy , masaży i innych specjalistów. Polska Kiełbasa to po prostu ikona smaku i aromatu. Powstają o niej nawet piosenki. Tu warto skierować Was do linku z piosenką na cześć naszej Polskiej Kiełbasy. https://www.youtube.com/watch?v=les_J7FrmO0  . Da się zatem zauważyć że to nie z wódki jak niektórzy by chcieli słynie polski przemysł przetwórczy a właśnie z Kiełbasy ! To właśnie Kiełbasę doprowadziliśmy do perfekcji i nikt na świecie nie robi jej lepiej od Polaków. Zatem dbać powinniśmy aby nazwą Kiełbasa przysługiwała tylko wyrobom naprawdę wysokiej jakości. Do kiełbasy zapewne jeszcze wrócę w rozważaniach o smaku, zapachu i innych jej walorach. A dziś polecam nasze Dobro Narodowe smakować, jeść, doceniać i chronić tradycję którą kiełbasa niewątpliwie jest. Od takie to postanowienie noworoczne , łatwe do realizacji i przyjemne.
  Z czego jest kiełbasa ? Historycznie rzecz biorąc dobra kiełbasa na dworach polskich była wykonywana prawie tylko z dziczyzny której było pod dostatkiem. Dobry kucharz za czasów saskich powinien umieć ją przygotować na co najmniej 12 sposobów jak nie 24. Na dworze króla Augusta III był słynny kucharz Wereszczak od którego nazwiska przyjęto sposób podawania kiełbasy na tzw." Wereszczako" czyli w talarki z ostrym sosem. Ten kucharz robił 24 rodzaje kiełbasy i ustanowił podwaliny pod kanon kiełbasianych smaków który znamy dziś. Dobra kiełbasa to taka która jest wykonana z bardzo dobrego mięsa. Musi być doskonale wymieszana a proporcje rodzajów zastosowanego mięsa winny być wprost idealnie dobrane. Sposób jej utrwalenia jest też nie bagatelny i temat rzeka. Za samo wędzenie zabrały się już tęgie głowy nawet w Brukseli i czekamy teraz co z tego im wyjdzie?
  Jedną z kiełbas którą w naszej ofercie możemy nazwać ikoną smaku i idealnym odzwierciedleniem tradycji staropolskiej jest nasza doskonała Kiełbasa SWOJSKA SĄDECKA TRADYCYJNA. Moim zdaniem naprawdę numer jeden w naszym regionie jak nie w kraju. Jak na wyborną swojską przystało nasz Sądecki specjał od Szubryta ma piękne szare oko. Jest to oczywiście pożądane oko i świadczące o braku tzw. brzydkiej chemii. Ot po prostu znakomite mięso z różnych części świni i tylko naturalne przyprawy. Do tego należy dodać super aromatyczny dymek ze spalania całych szczap bukowych w komorach tradycyjnych ( nie jakaś para i sztuczny dym czy aromat dymu wędzarniczego w płynie) i "Polish Kiełbasa " gotowa jak się patrzy. No to nabrałem apetytu i idę do lodówki po wspaniałą Swojską Sądecką Tradycyjną. Mniam .....

Konrad

Kiełbasa - Dobro Narodowe Polaków

dekoracja