Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/02/08

Małopolska skarbnica różnorodności smaku

dekoracja

 

  znak recznie Region Małopolski to chyba najbardziej zróżnicowany obszar pod każdym względem. Mamy u siebie i wysokie góry ze swoją wspaniałą przyroda nie spotykaną nigdzie indziej w naszym kraju. Możemy odwiedzić piękne lasy w których żyją zwierzęta unikalne na skalę Europejską. Piękne fragmenty wypłaszczonych pól i łąk jak i sporo różnorodnych zbiorników wodnych dających schronienie i miejsce do życia faunie i florze środowiska jezior i bagien. Takie zróżnicowanie środowiska sprzyja różnorodności stylu i formy życia ludzi od wiek wieków. Wielkie migracje i wysiedlenia czy przesiedlenia także odcisnęły swoje piętno na tym regionie i jego ludziach. Wciąż żywe są tu zwyczaje i tradycje związane żywo ze świętami religijnymi. Istniejąca wciąż kultura ludowa jest tu traktowana jako swoiste dziedzictwo które odzwierciedla się w produkcji regionalnych produktów według tradycyjnych receptur i metod. Wszystko to razem stanowi o wielkiej różnorodności tworzącej festiwal smaku i zapachu kuchni małopolskiej.

Wielkim wyróżnikiem tego regionu są sery i wędliny. Wszystkie te specjały znane są ze sposobu konserwowania jakim jest wędzenie. Skąd wzięła się taka popularność wędzenia w tym regionie ?
Odpowiedź jest bardzo jasna i klarowna - ze sposobu życia i potrzeby. W dawnych czasach posiadano chałupy dymne, bacowie bacówki i watry. Wszędzie tam był wszechobecny dym z kuchni, ogniska czy paleniska. Wobec tych faktów wszystko to co zostało powieszone u powały podlegało naturalnemu procesowi wędzenia. Próby poprawienia tego procesu i jego udoskonalenia doprowadziły z czasem do stworzenia różnych sposobów wędzenia, peklowania i skonstruowania specjalnych wędzarni.
Odzwierciedleniem takiego działania są wyroby Sądeckie, wykonane według dość dobrze udokumentowanej receptury i tradycji. Dokładny opis tych tradycji dotyczący choć by szynki znajdziecie na stronie MRiRW
pod adresem http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-malopolskie/Szynka-swojska-sadecka-tradycyjna


U Szubryta produktów wpisanych na listę MRiRW mamy w produkcji 11, co daje nam największą ilość w regionie małopolski. Należy podkreślić że produkcja tych wyrobów podlega ścisłej kontroli jakościowej i technologicznej. Owocuje to bardzo wysoka jakością produktu finalnego i jednocześnie podtrzymaniem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Inwestycja w produkcję tego rodzaju wędliny to zatem inwestycja nie tylko czysto biznesowa ale i inwestycja w kulturę i rozwój tego regionu Polski. Pielęgnowanie tych smaków , receptur i zwyczai jest w naszym zakładzie szalenie ważne. Ostatnio wprowadzona do sprzedaży seria „ze Świniobicia” bardzo mocno wpisuje się w tradycję i lokalne zwyczaje. Autentyczne metody ręcznej produkcji i ciepłego mięsa użytego do produkcji to pokłosie poszanowania i pielęgnacji tradycji sadeckich. Takie produkty i działania to też przejaw żywej wciąż tożsamości i zakorzenienia w silnej tradycji sadeckiego wędliniarstwa.

 

 

Małopolska skarbnica różnorodności smaku

dekoracja