Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/06/23

"Niezły Pasztet"

dekoracja

"Niezły Pasztet" -Takie określenie czasem potrafi wprawić w stan dość niebezpiecznego drgania nasze serce. Skąd tak pejoratywne skojarzenia z pasztetem , można by zapytać. Dawniej pasztet za czasów szlacheckich był uważany za potrawę wręcz popisowa dla kucharza , Pani domu. Przyrządzany z jak najlepszych kawałków mięsa z dodatkiem bądź nie wątroby stanowił niezastąpiona przystawkę. Bardzo często z dziczyzny, zmielony na drobne ziarno z dodatkami mieszanek ziołowych i korzennych w wymyślnych formach wypełniał swoim aromatem salony dworów polskich i co lepszych domostw. Co pozostało pasztetowi ze swojego dawnego splendoru ?
Jeśli robi go mama lub jeszcze lepiej Babcia można tylko oblizać palce i nie powiedzieć już nic bo buzia jest zapchana. Jest pasztet w tym przypadku nadal „specialite dela mezon” i jest się czym szczycić. Jeśli chodzi zaś o pasztety ze sklepu ….. Niestety tu sytuacja wygląda już nie tak kolorowo. W pozłotku, w puszce, kartoniku, o zgrozo w tubie i nie wiadomo w czym jeszcze, pół biedy jeśli na wagę w mięsnym...... Jest szansa że taki z mięsnego będzie lepszej nieco jakości smarowidłem na kanapkę względnie tanim i wygodnym w użyciu. Co zatem stało się z pasztetem i co w nim siedzi ?
Ku naszemu nieszczęściu dla pasztetu nie ma jakiejś specjalnej normy bądź wzorca według którego winien być wykonywany. Wystarczy że jest to mieszanka mięs gotowanych bądź duszonych a następnie zapieczonych bądź nie i gotowe. Najczęściej bardzo tłuste z zawartością Bóg wie czego.
Aby już tak mocno nie przechodzić w ton minorowy chcę zaproponować coś co jest bardzo blisko domowego pasztetu. Pasztet Chłopski Naturali – akurat tu nie musimy bać się że w składzie znajdzie się MOM, rożnej rasy i maści "E", bądź barwniki i aromaty identyczne z naturalnymi. Ten pasztet autentycznie jest naturalny i wolny od "E". Mięso naprawdę wysokiej klasy polskiego pochodzenia oraz znakomite przyprawy tylko naturalnego pochodzenia sprawiają że smak mi osobiście przypomina smak prawdziwego wiejskiego pasztetu jaki jadłem w dzieciństwie. Aby nie być gołosłownym, wszystkie te cechy zostały potwierdzone przez szanowną komisję godła TERAZ POLSKA, które to ten pasztet otrzymał w tym miesiącu. Oprócz zatem wszelakich wyróżników i atutów pasztet ma już godło dumnej Polskiej Flagi z czego i my jesteśmy bardzo dumni.

bez konserwantów

teraz polska

"Niezły Pasztet"

dekoracja