Każdy dzień ma znaczenie

aaa

dekoracja textBreak
parzenica parzenica

2017/10/30

jak zachować świeżość wędliny

dekoracja

Często słyszę w sklepie mięsnym pytanie – Czy ta szyneczka jest świeża ? Otóż mili moi zawsze usłyszycie to co chcecie usłyszeć a nie to jak naprawdę jest. Wyobraźcie sobie tylko Panią sklepową która mówi „ Nie , proszę Pani ta szynka jest nieświeża ale trzymam ją w ladzie bo może ktoś nie świeżą kupi „ . Nie bądźmy naiwni i zapoznajmy się z kilkoma zasadami kupowania wędliny.
1. Nie pytajmy sprzedawcy czy szynka jest świeża ale poprośmy o metkę z datą ważności. W większości sklepów samoobsługowych na metce jest data bardzo wyraźnie nabita.
2. Kupuj wyłącznie w zaufanych sklepach mięsnych. Za zwyczaj Sklepy specjalistyczne mają spory ruch w wędlinach i u takich sprzedawców znalezienie wędliny nie w terminie graniczy z cudem.
3. Patrz i oceniaj towar krytycznie – jeśli coś Ci się nie podoba to po prostu nie kupuj ! Wdawanie się w dyskusję ze sprzedawca do niczego nie prowadzi.
4. Pamiętaj wędlina świeża to taka która w sklepie nie leży dłużej niż jej połowa terminu przydatności.
5. Jeśli chcesz kupić wędlinę o krótszym terminie – pamiętaj że należy ją zjeść przed tą datą.

Kupowanie na dłuższy zapas zawsze jest problematyczne, niewygodne i łączy się z ryzykiem marnotrawstwa. Pamiętaj zatem aby:

1. Kupować tyle ile jesteś w stanie zjeść przez kilka dni
2. Jeśli kupiłeś więcej i masz jeszcze coś w lodówce, kieruj się zasadą „ pierwsze kupione pierwsze zjedzone „. Układaj też wędlinę w lodówce, według tej zasady.
3. Jeśli kupujesz na tu i teraz plastry są dobrym rozwiązaniem. Jeśli kupujesz na dłużej zawsze lepszy będzie cały kawałek.
4. Wędliny w osłonkach naturalnych i jadalnych na pewno poleżą dłużej. Szczególnie do dłuższego przechowywania polecam wędliny podsuszane , wędzone i peklowane.
5. Nie zawijaj wędliny szczelnie w worek foliowy jeśli chcesz ja trzymać dłużej.

Pamiętajmy tez o zasadzie „ jeśli coś wygląda, pachnie bądź czymkolwiek zdradza że może być zepsute, nie ryzykuj i nie jedz tego”.

jak zachować świeżość wędliny

dekoracja